התייעלות עסקית - מה זה באמת ? ומה ההבדל בין תהליך יעיל ותהליך אפקטיבי


Time to act.jpg

חיפשתי הגדרה טובה להתייעלות עסקית (operational efficiency) ומצאתי אחת שמצאה חן בעיני באתר webopedia. אמנם זה לא Wikipedia, אבל האתר הזה הוא מילון מקצועי לתחומי הטכנולוגיה ומערכות המידע (IT) שמטרתו להגדיר מושגים מעולם זה באופן פשוט ומובן, תוך שימוש במילים יום-יומיות, מושגים וביטויים הנמצאים בשימוש של אנשי מקצוע.

הגדרת הביטוי "התייעלות עסקית" נמצאת כאן:

http://www.webopedia.com/TERM/O/operational_efficiency.html

ובתרגום חופשי:

התייעלות עסקית היא היכולת של עסק להביא את המוצר או השירות ללקוחותיו באופן היעיל ביותר מבחינת עלות-תועלת (העלות המושקעת מול התועלת המתקבלת) תוך שמירה קפדנית על איכות גבוהה של המוצר, השירות והתמיכה.

התייעלות עסקית מושגת בדרך-כלל באמצעות זרימה יעילה ואפקטיבית[1] של התהליכים בעסק, בדגש על התהליך המרכזי בו (התהליך המתחיל בליד מול הלקוח, דרך אספקת המוצר או השירות, הגביה, שירות הלקוחות ושמירה על קשר רציף עם הלקוח עד לליד נוסף) במטרה לתגובה יעילה ואפקטיבית של העסק לעמידה מול כוחות השוק המשתנים.

כדי להשיג התייעלות עסקית, הארגון נדרש למזער כפילויות ובזבוז תוך שימוש יעיל במשאבים התורמים להצלחה וניצול יכולות העובדים, הטכנולוגיה ותהליכי העבודה בצורה הטובה ביותר האפשרית. העלויות המופחתת שנובעות מהתייעלות עסקית יאפשרו לעסק להשיג שולי רווח גבוהים יותר או להיות מוצלח יותר בתחרות הקיימת בשוק.

ברור שעסק המתייעל עסקית, הוא עסק רווחי ומצליח יותר המצליח לעשות יותר (רווחיות, פרוייקטים, מענה ללקוחות) במסגרת אותם משאבים (זמן, עלויות, כמות עובדים), אלא שתוך כדי חיי היום-יום והשיגרה השוחקת, לא קל לעשות שינוי בתהליכים אליהם אנחנו רגילים (מכירים את המשפט "במה שעובד לא נוגעים" ?) ואנחנו ממשיכים לעשות אותם תהליכים ואותן פעולות לאורך השנים, גם אם השוק השתנה, המתחרים התרבו, קיימים כלים פשוטים שיכולים לייעל לנו את העבודה או כל אלה יחד.

גם כאשר כבר עולה הרצון לשינוי, שנובע מתוך כורח, או אילוץ, עולה סוגיה נוספת - איך עושים את זה ? איך הופכים את תהליך העבודה המרכזי לתהליך יעיל ? איך בודקים האם תהליכי העבודה יעילים ואפקטיביים ? איך ממזערים כפילויות ובזבוז ?

אני מאמינה ששינויים כאלה קשה מאד להוביל רק מתוך המשאבים והיכולות הפנים-עסקיים. פשוט, כי המשאבים והיכולות הקיימים בתוך העסק (=העובדים והמנהלים בארגון) עמוסים מאד, מטפלים בשוטף, מעורבים מדי ולא מספיק אובייקטיביים לעשות את השינוי הנדרש.

אנו, בדקל הצמחת עסקים, באים מנקודת מבט אובייקטיבית המאפשרת לבחון את התהליכים, לאתר נקודות בהן ניתן לייעל, לשפר או לפשט את התהליכים הקיימים ולהגדיל את ההתייעלות העסקית בעסקים מכל סוג וגודל.

במסגרת שירות איבחון לעסק נקיים מספר מצומצם של פגישות להבנת העסק, תוך הקפדה על יצירת ערך לעסק כבר במהלך פגישות האיבחון, נשאל את השאלות הנכונות כדי להוביל יחד שינוי שיצור התייעלות עסקית עבורכם.

תהליך ההתייעלות העסקית מתאים לכל עסק - ניסיוני המקצועי מראה, שאין עסק בו לא ניתן לייעל או לשפר את התהליכים. אם זה באמצעות עדכון תהליכי העבודה, הבהרת תחומי אחריות או שימוש בכלים פשוטים להעברת מידע יעילה.

כלים פשוטים מסוג זה יכולים להיות תבנית לסיכום פגישת עבודה באופן מובנה שתניע את כל המשתתפים לפעולה, קובץ לריכוז מידע שימנע כפילויות בתהליכים קיימים ויגרום לכל המידע להופיע במקום אחד נגיש ומובן, הגדרת אופן העברת מידע בין הגורמים השונים בתהליך שיביא לתיאום ציפיות ובהירות בין העובדים בעסק ועוד

אשמח להציג לכם פרטים נוספים על האפשרויות להגדלת ההתייעלות העסקית ועל כלים פשוטים וזמינים להגדלת השליטה והבקרה בעסק שלכם.

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות במשרדך

[1] תהליך יעיל – משתמש במינימום משאבים בכדי להשיג תוצאה.

תהליך אפקטיבי - מביא לתוצאה הרצויה.

תהליך יכול להיות יעיל ולהשתמש במינימום משאבים, אולם התוצאה שהוא יביא לא תהיה התוצאה הרצויה ויכול להיות אפקטיבי ולהביא לתוצאה הרצויה, אולם תוך בזבוז משאבים.

Tags:

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • LinkedIn Social Icon
Search By Tags