מה קרה לקולומבוס בזמן שחשב שגילה את אמריקה

בקיץ 1492 יצא קולומבוס למסע גילוי. קולומבוס לא היה האדם הראשון שהגיע לאמריקה, אפילו לא האירופאי הראשון שהגיע ליבשת. למעשה, קולומבוס מעולם לא ידע כי הגיע ליבשת זו וסבר עד מותו כי מצא את הנתיב הימי להודו. הראשון שהבין שמדובר ביבשת שאינה מוכרת לאירופה היה אמריגו וספוצ'י (שעל שמו נקראת אמריקה). מה שמייחד את קולומבוס היא נחישותו להפליג אל הלא נודע שגילתה לאירופה בעת ההיא את "העולם החדש", ובכך פתחה פרק חדש בהיסטוריה של העולם וחוללה שינויים מרחיקי לכת בשתי היבשות [1].

סיפור זה על קולומבוס ממחיש את הגילויים אליהם מגיעים כאשר מנסים דרכים חדשות, או, כמו שד"ר סוס אמר "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים"

אז למה בעצם קולומבוס וד"ר סוס עשו ואמרו דברים, שלכאורה בנאליים ומובנים מאליהם, ובכל זאת היו פורצי דרך ומחדשים ?

כי כולנו, באופן טבעי, עושים ביום-יום שלנו את הדברים אליהם אנחנו רגילים, בחלק או בכל תחומי חיינו - אם זאת נסיעה לעבודה באותה דרך, תגובה למריבה עם ילד באותו אופן, תקשורת באותו אופן עם מישהו בחיינו, בחירה באותה מסעדה, אותו קפה, אותו סגנון לבוש...

זה טבעי לנו, נוח לנו, זה ההרגל שלנו

באופן טבעי, אנחנו חוזרים על ההרגלים שלנו לאורך הזמן (ככה, בעצם, נוצרים הרגלים - כאשר חוזרים על אותו דבר מספר רב של פעמים) אפילו כאשר יש גורם חיצוני שגורם לנו לשנות את ההרגל (פקק בדרך לעבודה שבזכותו נגלתה לנו דרך חדשה וטובה יותר, עצה שנתן לו מישהו שבעקבותיה אכלנו במסעדה אחרת) או אפילו משבר שחייב אותנו לשנות את ההרגלים (פיטורין מהעבודה, גירושין) לעיתים אנחנו חוזרים להרגלים הישנים.

ומה רע בהרגלים ? אין רע. ההרגלים שלנו הביאו אותנו עד הלום. עזרו לנו להשיג את ההצלחות שלנו (הרגלי למידה הביאו אותנו להשכלה אותה רכשנו, הרגלים הקשורים לאופן בו אנחנו עושים עסקים הביאו אותנו להצלחה בעסקים, ההרגל לקרוא את הוראות ההפעלה הביא אותנו לדעת מה היא הדרך הטובה ביותר להפעיל מכשיר מסוים ועוד ועוד). אלה ההרגלים הנפלאים והמקדמים שלנו.

עם זאת, יש לנו הרגלים העוצרים אותנו מלהמשיך ולהתקדם, הרגלים המפריעים לנו מלצמוח ולגדול - כמו שההרגל של האירופאים לשוט לאורך קו החוף הפריע להם לגלות את אמריקה ולפרוץ גבולות

ככה גם כל אחד מאיתנו.

ההרגלים שלנו (בדומה להרגל של השיט לאורך קו החוף) נותנים לנו תחושת ביטחון, אולם מפריעים לנו לגלות מקומות ודברים חדשים. עם זאת, שינוי הרגלים הוא תהליך מאתגר לרובנו, בוודאי כאשר הוא עוסק בשינוי הרגלי חשיבה שהם ההרגלים המושרשים עמוק מכולם.

בזה בדיוק עוסק תחום האימון - גם תחום האימון הגופני (שלו יתרונות רבים משלו) ובעיקר תחום האימון (קואוצ'ינג) בו ניתנה לי הזכות לעסוק

חשוב לזכור - אין הרגלים רעים. את ההרגלים שלנו יצרנו כאשר היינו זקוקים להם והם שירתו ומשרתים אותנו לאורך כל חיינו. עם זאת, יש הרגלים ששירתנו וקידמו אותנו בתקופת חיים מסוימת אולם לא משרתים אותנו עוד וכיום הם מהווים עבורנו הרגלים מעכבים.

מה ההרגל שמעכב אותך ? האם זה השיפוטיות בכל דייט שמביא אותך להישאר לבד ? הפחד לבקש תוספת במשכורת שמביא לתסכול בעבודה ? ההרגל להישאר עם בן/בת זוג למרות שמביא להרגשת "נמאס לי" ? ההרגשה ש"לא מגיע לי" שמביא לחוסר חשק ? לכולנו יש הרגלים מעכבים. החדשות הטובות הן שהשינוי בהם אפשרי !

בתהליך האימון, נזהה יחד את ההרגלים המעכבים המפריעים להתפתחות האישית ולמעבר לקפיצת המדרגה הבאה ונמצא הרגלים שיחליפו אותם (שהרי בלי הרגלים אי אפשר - אמרנו כבר שהרגלים הביאו אותנו להצלחות) וישרתו אותנו טוב יותר בהתפתחות האישית הבאה.

הרגלים חדשים אלה, המקבילים למסלול השיוט של קולומבוס ששט ישירות אל תוך האוקיינוס למרות החששות, חוסר הפרגון וחוסר האמונה שבוודאי היו מנת חלקו לאורך המסע, הם שהביאו אותו למציאת אמריקה ולמה שאנחנו קוראים היום "פריצת דרך".

fish.jpg

פריצת דרך היא התהליך המדהים בו אנו מגלים שיש דרך התנהלות או עשיה אחרת ממה שעשינו עד היום ושדרך זו מביאה אותנו לתוצאות טובות אף יותר ממה שקיבלנו עד היום. החלפת השיפוטיות בדייטים שתביא את הזוגיות הנפלאה והמתאימה, האומץ והאמונה בעצמי שתביא לעליה במשכורת, האומץ לשנות את מערכת היחסים עם בן/בת הזוג, תביא תוספת חשק, אנרגיה והנאה לחיי היום-יום.

פריצת הדרך באה כחלק בלתי נפרד מתהליך מרגש, מצמיח ואישי מאד - תהליך האימון.

תהליך אימון הוא תהליך קצר (כ-3 חודשים בד"כ), פרקטי (אנחנו עוסקים בעשיה, בכלים ובפתרונות לביצוע מיידי) ואפקטיבי (מביא לתוצאה הרצויה). ובסופו אין תחליף להרגשת ההתחדשות ופריצות הדרך. התהליך מתאים לכל אדם בכל מקום כאשר מגיע הזמן בו ההרגלים המעכבים מפריעים, נמאס מהם והם מנהלים אותנו ולא אנחנו מנהלים אותם. בדיוק אז אני יכולה לעזור.

אז אם יש בסביבתכם כאלה שרוצים שיפור בחייהם, שרוצים לעשות את קפיצת המדרגה הבאה ולהיות שלמים יותר עם עצמם, אשמח שתפנו אותם אלי.

לסיום, עוד סיפור קצר בנושא קולומבוס:

בסוף התהליך לאחר שעשינו עבודה לזיהוי ההרגלים המעכבים והחלפתם באחרים, התהליך נראה ברור ופשוט, קצת כמו סיפור ביצת קולומבוס. סיפור הממחיש את הצורך בחשיבה מקורית ושוברת מוסכמות לצורך פתרון בעיות. הסיפור מספר על ארוחה מרובת משתתפים בה נטען בפני קולומבוס שגילוי איי הודו המערבית הוא דבר קל משניתנו לו האמצעים (אוניות, כסף, זמן) לבצע זאת. בתגובה הוא ביקש מהנוכחים להעמיד ביצה קשה על קודקודה. לאחר שכל המשתתפים ניסו להעמיד את הביצה על קודקודה ונכשלו, הכה בה קולומבוס עד שחודה השתטח והמשימה הפכה קלה.

המסר הוא שעצם הרעיון להפליג מערבה במטרה להגיע להודו הוא החשוב, ובצורה רחבה יותר שקל לזלזל במלאכה לאחר שנעשתה אבל עצם הרעיון המקורי לעשותה הופך אותה לחדשנית וחשובה.

לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות

שרית דקל - דקל הצמחת עסקים

sarit@saritdekel.co.il

054-7007851

[1] בסיוע אתר ויקיפדיה

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • LinkedIn Social Icon
Search By Tags